SiyatikSiniri Tedavisi

Siyatik Ağrısı ve Siyatik Tedavisi

Vücuttaki en büyük sinirlerden birisi olan siyatik sinirinden kaynaklanan şiddetli ağrılar ile seyreden bir hastalıktır. Bel kemiğinin alt taraflarından bacakların arka yüzlerine doğru siyatik sinirleri bulunur ve ağrılar özellikle bu alanda oluşur. Siyatik ağrısı, çoğunlukla fıtıklaşmış bir diskin omurgayı daraltması ve siniri sıkıştırması sonucunda oluşur; genellikle yavaş başlar ama kısa süre içinde şiddetlenebilir.  Ve günümüzde başarıyla tedavi edilen bir hastalıktır

Siyatik Belirtileri

Genellikle vücudun bir tarafını etkiler.

Sinir sıkışmasından kaynaklanan ağrı, sıkıcı, keskin, yanık hissi yaratabilir veya kalçada başlayan ve uyluğun veya bacağın arka tarafına  veya yanına doğru ilerleyen aralıklı atış ağrısına neden olabilir.

Diz altında uzanır ve ayaklarda hissedilebilir.

Bazen bu tip sinir sıkışması belirtileri arasında karıncalanma ve uyuşukluk bulunur.

Oturma ve ayağa kalkmaya çalışma esnasında acı verir ve hareketi kısıtlayabilir.

Oturma ve ayağa kalkmaya çalışma esnasında acı verir ve hareketi kısıtlayabilir.

Siyatik Nasıl Teşhis Edilir

Siyatik, çoğu zaman öykü alma ve fizik muayene ile teşhis edilir. Doktor hastadan hissettiği ağrıyı tarif etmesini ister. Hastanın ağrının dağılımını doğru tanımlayabilmesi için doktor çizimlerden faydalanabilir. Fiziksel muayene büyük ölçüde nörolojik testlere bağlıdır. En çok uygulanan yöntem düz bacak kaldırma testidir. Bu hastalar da bel ağrısı olabilir, ancak bu genellikle bacak ağrısından daha az şiddetlidir.

Siyatik Ağrısı Tedavisi

Siyatik tedavisinde spinal manipülasyon

Siyatiğin yaygın bir nedeni piriformis sendromudur. Piriformis sendromu piriformis kasının adını alır. Piriformis kası sırtın alt kısmında bulunur, karın halkasına bağlanır ve kalça rotasyonuna yardımcı olur. Bu sinir piriformis kasının altından geçer. Bu kas, bir kayma ve düşme, kalça artriti veya bacak uzunluğunda bir farklılığa karşı hassastır. Bu gibi durumlar, piriformis kasında kramp ve spazm gelişimine neden olabilir, bu nedenle siyatik siniri sıkıştırabilir ve iltihaplanma ve ağrıya neden olabilir.

Sinir sıkıştırması duygu kaybı (duyusal kayıp), tek bir ekstremite veya kas grubunun felci (monopleji) ve uykusuzluğa neden olabilir.  Manuel terapi için doğru teşhis çok önemlidir. Hastanın tıbbi geçmişi incelenmeli, nörolojik ve fiziksel muayenesi için gerekli testler yapılmalıdır (Röntgen, MR, BT taraması veya elektrodiyagnostik testler (sinir iletim hızı, elektromiyografi). Bu muayene ve testler, Manuel terapi düzenlenmesine ve olası kontraendikasyonların önlenmesine yardımcı olur.

Manuel terapi amacı, vücudun kendisini iyileştirme potansiyeline yardımcı olmaktır. Omurga hareketini kısıtlayan ağrıyı azaltmayı amaçlar. Manuel terapi cerrahi bir tedavi değildir ve ilaç kullanılmaz. Tedavi türü, hastanın siyatik nedenine göre planlanır. Buz / soğuk tedaviler, ultrason, TENS ve spinal ayarlamalar (bazen omurga manipülasyonu olarak adlandırılır) gibi birkaç farklı tedaviyi içerebilir. Aşağıda, bu Manuel terapi modaliteleri hakkında daha ayrıntılı bilgiler verilmektedir:

  1. Buz / Soğuk terapi, inflamasyonu azaltır ve ağrıyı kontrol etmeye yardımcı olur
  2. Ultrason, dokuların derinliklerine giren ses dalgaları tarafından oluşturulan yumuşak bir ısıdır. Ultrason dolaşımı arttırır ve kas spazmlarını, kramp, şişme, sertlik ve ağrı azaltmaya yardımcı olur.
  3. TENS birimi (transkütanöz elektriksel sinir stimülasyonu) küçük kutu benzeri, pille çalışan, taşınabilir bir kas uyarıcıdır. Elektrik akımının değişken yoğunlukları akut ağrıyı kontrol eder ve kas spazmlarını azaltır. Evde kullanılan TENS ünitelerinin daha büyük versiyonları, psikopatologlar, fizik tedavi uzmanları ve diğer rehabilitasyon uzmanları tarafından kullanılır.
  4. Ayarlar (Spinal Manipülasyon): Manuel terapi bakımın özünde omurga ayarlamaları vardır. Manipülasyon, omurganın kısıtlanmış hareketini serbest bırakır ve yanlış hizalanan omurga cisimciklerini spinal kolondaki doğru konumuna geri getirmeye yardımcı olur. Spinal ayarlama, inflamasyona, kas spazmına, ağrıya ve siyatik ile ilgili diğer semptomlara neden olan sinir sıkışmasını azaltır. Manipülasyonun bu konuda uzman bir fizyoterapist tarafından uygulanırsa güvenli ve etkindir.

Fizyoterapistimizin Uygulamış olduğu tedavi yöntemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz