Manuel Terapi Nedir?

Manuel Terapi Kısaca; Cerrahi müdahale gerektirmeyen Sinir sistemi ve / veya kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarında Doktor ve Fizyoterapistlerin kullandığı, mobilizasyon ve manipülasyon Tekniğidir.

Manuel Terapi bu konuda özel eğitim almış uzman kişiler tarafından yapılan ve özel birtakım teknikleri içeren vücudun biomekaniklerini kullanan ve insanın doğal hareket etme yeteneğinden referans alan bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamasıdır.Manuel Terapist hasta şikayetlerinden yola çıkarak eklem ve çevresindeki anatomik yapıları birtakım özel testlerle kontrol eder ve eklem ve çevresi dokulardaki ağrı oluşturan mekanizmaları ortaya çıkarır.

Buradaki temel prensip ,vücudumuz bir makine gibi çalıştığında hem kendi ağırlığından kaynaklanan hem yerçekimini yenme stratejisi hem de güç ortaya çıkaran kasların etkisiyle bazen de günlük yaşam hareketlerini icra ederken fark etmeden aldığımız vücut bütünlüğünü bozan travmaların neticesiyle dejenere olur.

Bu dejenerasyon başlangıçta vücut bütünlüğümüzde yapısal değişiklikler yapmazken aynı mekanizmaların uzun süreli tekrarları bazen de değiştirilemeyecek tarzda yapısal bozukluklara neden olur ( kireçlenmeler , fıtıklar ,kas –bağ yırtıkları ve deformitreler gibi ).

Manuel terapist, işte bu noktada hem bozulan işleyişi ortaya çıkarmakta hem de eğer mümkünse bozukluğun yeniden düzeltilmesini sağlayacak tedavi yöntemlerini planlayarak kişilerin sağlığını korumak ,düzeltmek ve onların eskisi gibi ağrısız hareket etmelerini sağlayan sağlık profesyonelleridirler.

Manuel terapist tedavi yöntemlerini uygularken hem vücudun ortaya çıkardığı güç mekanizmalarını kullanır hem de ellerini kullanır. Yani dışardan bir ilaç, cihaz veya elektriksel yöntem kullanmaz. Çünkü sorun zaten vücudumuzun patolojik hareketleri neticesinde açığa çıkan ağrı ile ilgilidir. Bu referansla yola çıkıldığında bozukluğu düzelttiğimizde vücudumuz zaten doğal ağrısız hareket etme mekanizmalarını kullanacaktır. Aynı zamanda manuel terapi yöntemleri ile sorun ortaya konmakla birlikte kişinin yaşam tarzını da düzenleyerek ağrının tekrarlamaması konusunda da hastaya eğitici bir rol üstlenecektir.

Hangi Rahatsızlıklarda Etkilidir?

Fizyoterapistimizin de kullanmış olduğu bu yöntemin etkili olduğu bazı rahatsızlıklar;

Bel rahatsızlıkları; bel fıtığı, faset eklem blokajları, kanal daralması, bel kayması,
Boyun rahatsızlıkları; boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, faset eklem problemleri, boyunla ilişkin baş ağrısı,
Omuz problemleri; Kas yırtılması, Donuk omuz, İmpingement (sıkışma) sendromu,
Dirsek problemleri; Ekstansörtendinit(Tenisçi dirseği), Fleksörtendinit(golfçü dirseği), ulnar sinir tuzak nöropatisi,
El bileği problemleri; Karpal tünel sendromu, Dequervaintenosinoviti, dupuytrenkontraktürü,
Kalça problemleri; Kalça çıkığı, Priformis sendromu, Koksartroz, Kalça protezi sonrası,
Diz rahatsızlıkları; Menisküs yırtıkları, ön-yan-arka çapraz bağ yırtıkları, diz protezi sonrası rehabilitasyon, kondormalazipatella, genuvarum-valgum-rekurvatum problemleri,
Ayak bileği rahatsızlıkları; topuk dikeni, halluksvalgus, tarsal tünel sendromu, morton sendromu-nöroması,
Kırık sonrası rehabilitasyon: Özel limitasyon açma teknikleri

ameliyatsız fıtık tedavisi

Bir yorum

  1. Furkan Şahin-Reply
    4 Nisan 2019 at 21:57

    Ameliyat olmak yerine manuel terapi yaptırıdım şimdi verilen egzersizleri yapıyorum ama fıtık tedavi oldu ağrı yok

Yorum Yap