Fıtıklaşmış Disk için Tedavi Seçenekleri

Fıtık Tedavi Seçenekleri

Her hasta için fıtık tedavisinin birincil amacı, fıtıklaşmış diskten kaynaklanan ağrı ve diğer semptomları hafifletmektir Bu amaca ulaşmak için, her hastanın fıtık tedavi planı ağrının kaynağına, ağrının şiddetine ve hastanın gösterdiği spesifik semptomlara göre kişiselleştirilmelidir.

fıtık Tedavisi

Genel olarak, hastalara fıtıklaşmış bir disk için omurga cerrahisi düşünülmeden önce konservatif  tedaviler (cerrahi olmayan, alternatif) ile başlanması önerilmektedir. Ve bu tedavi yöntemleri genel olarak doğru uygulanırsa, bazı hastalar için cerrahi müdahale ortadan kalkmaktadır. Örneğin, bir hastanın, fıtıklaşmış bir diskten dolayı sinir kökü sıkışması nedeniyle kollarda veya bacaklarda ilerleyici majör zayıflık söz konusuysa, uygulanan fizik tedavi yöntemleri herhangi bir nörolojik ilerlemeyi durdurabilir ve sinirin iyileşmesi için optimal bir iyileşme ortamı yaratabilir. Bu gibi durumlarda, cerrahi müdahale olmadan hasta iyileşebilir.

Acil cerrahi müdahale gerektiren az sayıda nadir görülen durumlar da vardır. Örneğin , genellikle bacaklarda veya ani bağırsak, mesane fonksiyon bozukluğuna neden olan ilerleyici güçsüzlükleri işaret eden fıtıklaşma  acil tıbbi bakım ve cerrahi müdahale gerektirir.

Konservatif ve Cerrahi Tedaviler

Bel ve boyundaki fıtıklaşmış diskler için, ağrı ve rahatsızlığı azaltmak için genellikle konservatif (cerrahi olmayan) tedaviler yaklaşık iki ile altı hafta uygulanabilir. Doğru tedavi kombinasyonunu bulmak için genellikle deneme yanılma süreci gerekir. Hastalar bir kerede bir tedaviyi deneyebilir veya bir kerede tedavi seçeneklerinin bir kombinasyonunu kullanmayı yararlı bulabilirler. Örneğin, ağrı kesmeye odaklanan tedaviler (ilaçlar gibi), hastaların diğer tedavileri (manipülasyon veya fizik tedavi gibi) daha iyi tolere etmesine yardımcı olabilir. İyileşmeye yardımcı olmasının yanı sıra, fizik tedavi genellikle hastaları iyi bir vücut mekaniği (uygun kaldırma tekniği gibi) konusunda eğitmek için kullanılır ve bu da disklerdeki aşırı aşınma ve yıpranmanın önlenmesine yardımcı olur.

 

Fıtıklaşmış disk tedavisine konservatif yaklaşım

Aşağıdaki konservatif tedavi seçenekleri doktor yada fisyoterapist gözetiminde veya tavsiyesiyle uygulanmalıdır.

  • Sinir kökü üzerindeki baskıyı hafifletmeye yardımcı olmak için fizik tedavi, egzersiz ve yumuşak germe
  • Ağrı kesici için buz ve ısı tedavisi
  • Manipülasyon ( Fizyoterapistimizin kullanmış olduğu Manuel Terapi Yöntemi )
  • Ağrı kesici için ibuprofen, naproksen veya COX-2 inhibitörleri gibi steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar ( Doktor Önermeden Asla Kullanmayın )
  • Ağrı kesici için iltihabı azaltan oral steroidler ( Doktor Önermeden Asla Kullanmayın )
  • Ağrı kesici için iltihaplanmayı azaltan epidural enjeksiyonlar  ( Doktor Önermeden Asla Kullanmayın )

Osmanlı Terapi;

Fıtık Tedavisi Fizyoterapistimizin Hastanın rahatsızlığın nerede olduğuna, hareket kısıtlaması olup olmadığına, ağrının şiddetine ve MR sonucuna göre planlamış olduğu çeşitli Fizik Tedavi, Manuel Terapi, Manupilasyon, Graston,  teknikleri uygulanarak ameliyatsız olarak fıtık tedavisi sonuçlanır.

Yorum Yap