Ameliyatsız Fıtık Tedavisi

” Her bel ve boyun ağrısı fıtık değil, Her fıtık da ameliyatlık değildir”

Ameliyatsız Fıtık Tedavisi

Fıtık Nedir?

İnsan; 33-34 adet omurdan meydana gelmiştir. Bu omurlardan ilk 24 tanesi birbirleriyle omurlar arası disk denilen kıkırdakların bulunduğu eklemler aracılığıyla bağlanmışlardır. Bu omurlar üç gruba ayrılır. Bunlar 7 boyun omuru, 12 sırt omuru ve 5 bel omurudur.Fıtık Nasıl Oluşur?Her 2 omurga arasında 1 adet disk adı verilen, kıkırdak dokudan oluşan, yastıkcık görevi gören yapılar mevcuttur. Diskin dış halkasına annulus fibrozus denilir.  Lastik kıvamında ve daha sağlamdır. Diskin içerisinde ise nükleus pulpozus adı verilen ve jöle kıvamındaki yapı mevcuttur. Diskin sağlam olan dış halkası yırtılır ise içerisindeki jöle kıvamındaki yapı yırtıktan dışarı çıkmakta ve omurilik kanalı ve sinir köklerini sıkıştırmaktadır.  Bu tabloya fıtık diyoruz ve fizyoterapistimiz  fıtık tedavisi sürecine bu oluşumdan itibaren başlıyor.

Omurga Fıtıkları;

fıtık Tedavisi

Boyun Fıtığı

Boyun Fıtığı (C1-C7 omurları arasında yer alan disklerin fıtıklaşması ile oluşur)

fıtık Tedavisi

Bel Fıtığı

Bel Fıtığı (L1-L5 omurları arasında yer alan disklerin fıtıklaşmasıyla oluşur

fıtık Tedavisi

Sırt Fıtığı

Sırt Fıtığı (T1-T12 omurları arasında yer alan disklerin fıtıklaşması ile oluşur)

Fıtık Belirtileri

Fıtık; Alt sırt ve bacak ağrısının yaygın bir nedenidir.  Fıtık bir diskin semptomları, donuk veya keskin ağrı, kas spazmı veya kramp, siyatik ve bacak zayıflığı veya bacak fonksiyonunda kısıtlama görülebilir . Hapşırma, öksürme veya eğilme genellikle ağrıyı arttırır.

Nadiren de olsa fıtık hastası bağırsak veya mesane kontrolü kaybedilir ve bu olursa mutlaka doktorunuza başvurun.

Fıtık Evreleri

Fıtık aniden veya kademeli olarak haftalar veya aylar içinde gelişebilir. Fıtık 4 aşamalı olarak görülür

1) Disk dejenerasyonu: Yaşlanma ile ilişkili kimyasal değişiklikler disklerin zayıflamasına neden olur, ancak bu fıtık sayılmaz.  Bu tip hastalar merkezimizde 1 seansta sağlığına kavuşmakta
2) Protrüzyon: Diskin formu veya pozisyonu, spinal kanal ve / veya spinal sinirlere hafif bir taşma ile baskı yapmasıdır.  Bu tip hastalar merkezimizde 1-3 (Kişiden Kişiye değişir) seansta sağlığına kavuşmakta
3) Ekstrüzyon (Taşmış Fıtık): Jel benzeri nukleus pulposus, lastik benzeri duvardan (annulus fibrosus) taşar ancak disk içinde kalır. Bu tip hastalar merkezimizde 1-4 (Kişiden Kişiye değişir) seansta sağlığına kavuşmakta.  Ancak bu seviyedeki fıtık hastalarının belirtileri ağır ise Manuel Terapi değil ameliyat önermekteyiz.
4) Sekestre (Patlamış Fıtık): Nucleus pulposus, annulus fibrosustan geçer ve daha sonra intervertebral diskin dışına çıkabilir. Halk arasındaki adıyla fıtık patlaması durumudur.  Bu tip hastalar için önerilen en sağlıklı tedavi ameliyattır.

Fıtık TedaviSüreci

“Her Bel, Boyun Ağrısı Fıtık Değil, Her Fıtık da Ameliyatlık değildir”

Ameliyatsız fıtık tedavisi;

Hastanın rahatsızlığın nerede olduğuna, hareket kısıtlaması olup olmadığına, ağrının şiddetine ve MR sonucuna göre çeşitli Fizik Tedavi, Manuel Terapi, Manupilasyon, Graston,  teknikleri uygulanarak ameliyatsız olarak fıtık tedavisi sonuçlanır.