Diz Ağrısının En Yaygın 10 Nedeni

Diz Ağrısı

Diz ağrısı aslında çok yaygın bir sorundur, fakat bu sizinkileri acıtmaya başladığında daha az stresli hale getirmez.  Peki Diz kısmının ağrıyor olması için neler sebep olur?

İşte on yaygın sebep;

  1. Önceki yaralanma. Geçmişte bir diz yaralanması geçirmişseniz ya da sadece dizlerinizden birini sıkıştırmışsanız, bu durum bazı aktiviteler esnasında aynı dizinizin daha kolay ağrımasına neden olur.
  2. Güç ve esneklik eksikliği. Kalça ve glute’nizdeki gücü kaybettiğinizde, dizleriniz daha fazla baskı alır ve bu durumda  ağrıya neden olabilir. Bol bol yürümeye ve egzersiz yapmaya özen gösterin.
  3. Fazla ağırlık kaldırma. Kaldıracağınız ekstra ağırlık, diz ekleminizdeki baskıyı artıracağından, bedeninizin taşıyabileceği ağırlıklardan fazlasını kaldırmamaya özen gösterin
  4. Yürüyüş şeklini değiştirmek. Ayak veya kalça ağrınız olduğunda, ağrıdan kaçınmak için yürüme şeklinizi değiştirebilirsiniz. Fakat bunu yaparken, dizlerinize çok fazla yük binmesine neden olabilirsiniz.
  5. Ligament Yaralanmaları. ACL, PCL, LCL ve MCL’niz çok fazla gerilmesine ve çok uzamasına neden olduğunda yaralanabilir. Bu durum atlet bile olsanız başınıza gelebilir.
  6. Diz Bursitleri. Diz ekleminizin dışını kaplayan küçük sıvı keseleri olan bursada yanma diz ağrısına neden olabilir. Bu durum dizinizi bir şeye sert bir şekilde vurursanız  durumunda gerçekleşir.
  7. Patellar tendinit. Bu, diz tendonunuzun tahrişi ve iltihabıdır. Çok koşu yapan, kayak yapan ve bisiklete binen herkesin başına gelebilir.
  8. Kırık. Dizinizi kırdıysanız çok açık olduğunu düşünebilirsiniz, ancak kemikleriniz osteoporoz nedeniyle zayıfsa, yanlış yere düşmek diz kırılmasına neden olabilir.
  9. Osteoartrit. Yaşlandıkça dizinizdeki kıkırdak bozulur ve çok acı veren osteoartritlere neden olabilir.
  10. Travma Sonrası Artrit. Eski bir diz yaralanmasından kaynaklanan hasarlı kıkırdak zamanla ağrıya, şişmeye ve sertliğe neden olabilir.

Dizinizi bu yollardan herhangi biriyle yaralandıysanız, tekrar tam işlev görmenize yardımcı olacak bir tedavi planı ile fizyoterapistimiz size yardımcı olacaktır.

Diz ağrısı tedavisi

Yorum Yap