Ameliyatsız Boyun FıtığıBoyun  Düzleşmesi

Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun fıtığı; boyun bölgesi (Cervical) omurları arasında oluşan omurga fıtığına denir. Boyun Fıtığı C2-3, C3-4, C4-5, C5-6, C6-7. omurların arasında oluşmuş olduğu ifade edilir.C1-2 arasında disk bulunmadığından, bu bölgede fıtık oluşmaz. C2’den itibaren C7’ye kadar herhangi iki omur arasında  fıtık gelişebilir:

Yerinden oynayan bu diskler, beyinden gönderilen mesajları vücudun birçok noktasına ileten sinirlere baskı yapar ve bunun sonucunda ise çok şiddetli ağrılar görülür. Disk kayması olarak da ifade edilen bu durum, omurganın alt bölümünde görülür. Ancak omurganın herhangi bir bölgesindeki diskte yerinden oynayabilir.

BoyunFıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun Fıtığı olan Hastalar tek taraflı koluna doğru yayılan bir ağrıdan şikayet ederler. Ağrı parmak uçlarına kadar yayılır ve uyuşma ile beraber olabilir. Ağrının yayıldığı kolda kuvvet kaybı olabilir. Hastalar ellerine aldıkları ağır cisimleri yere düşürmekten şikayet ederler. Ağrı özellikle gece uykuda aşırı derecede artar. Eğer bası daha da ilerlerse yürüme güçlüğü ve dengesizlik de oluşur. Kişi idrarını ve dışkısını tutamaz hale gelir.
Bazen hiç bir belirti vermeyebilir veya zorlamayla beraber sadece boyun ağrısı yapabilir.

Boyun Fıtığıkimlerde görülür?

Boyun fıtığı ; yapısal özelliklere, genetik faktörlere ve sigara kullanımına bağlı olarak görülebilir.
Özellikle genç yaşlarda sigara kullanımında bulunan kişilerde boyun yapısının kısa sürede bozulduğunun gözlemlendiğini söyleyen doktorlar, sigara kullanımına başladıktan sonra 5 yıl içerisinde fıtık vakalarıyla karşılaştıklarını belirtiyorlar.

Fıtık sonradan gelişen bir hastalık olduğu gibi genetiğe de bağlı bir hastalıktır. Ailede benzer fıtık vakaları varsa diğer kişilerin fıtık olma riski fazla oluyor. Bu kişilerin yastık seçimlerinde dikkatli olması, ortopedik yastık tercih etmeleri gerekiyor.

Fıtık yapısal özelliklere bağlı da ortaya çıkabiliyor. Boynu uzun ve ince olan kişiler, boynu kısa olan kişilere oranla daha fazla risk altındadır. Bunun nedeni ise uzun ve ince boyuna sahip olan kişilerin kas yapılarının daha zayıf olmasıdır.

Ameliyatsız Boyun Fıtığının Tedavisi

Boyun fıtığı tedavisi eğer hastalık  son safaya gelmemişse fizyoterapistimizin yapmış olduğu fizik tedavi, tıbbı masaj, Manuel terapi ve groston tekniğiyle ameliyatsız olarak tedavi edilir. Ancak boyun ve kol ağrıları ilaç ve fizik tedaviye rağmen geçmiyorsa, hastaların kollarında uyuşukluk, kuvvet azlığı varsa hasta ameliyatla tedavi edilmesi gerekebilir.

Merkezimizde bir çok fıtık hastası ameliyata gerek kalmadan tedavi edilmiştir.

Boyun fıtığı tedavisi