Ameliyatsız Bel  FıtığıBel  Düzleşmesi

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel Fıtığı Nedir?

Bel fıtığı; be bölgesi (Lomber) omurları arasında oluşan fıtığa Bel Fıtığı denir. Fıtığın yerini belirtirken  L1-2, L2-3, L3-4, L4-5.  omurları arasında oluşmuş olduğu ifade edilir.

İnsan omurgası, birçok kemikten oluşur. Kemiklerin arasında bulunan diskler, omurgaya esneklik kazandırır. Omurlar arasında yastıklama görevi gören bu diskler, daire biçimindedir. Yastıklama işlevi gören bu disklerin yerlerinden oynaması ile bel fıtığı oluşur.

Yerinden oynayan bu diskler, beyinden gönderilen mesajları vücudun birçok noktasına ileten sinirlere baskı yapar ve bunun sonucunda ise çok şiddetli ağrılar görülür. Disk kayması olarak da ifade edilen bu durum, omurganın alt bölümünde görülür. Ancak omurganın herhangi bir bölgesindeki diskte yerinden oynayabilir.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

En çok görülen bel fıtığı belirtileri; bel ve bacağa da vuran ağrı ayaklarda uyuşmalar, Zaman zaman şiddetlenen Bel ağrısı hareket kısıtlılıkları, yürürken ve eğilip doğrulurken güçlük bel fıtığının belirtileridir.  Fakat bel fıtığı tanısı koyulması için muhakkak MR veya röntgen çektirmek gerekir. Bunun sebebi ise bel ağrıları başka rahatsızlıklarında habercisi olabilir. Her bel ağrısını,  fıtık olarak düşünmemek gerekir.

Bel fıtığının sebep olduğu ağrılar, çok şiddetli olabiliyor. Bu ağrılar aniden ortaya çıkmaktadır. Hapşırma, öksürme ya da ani hareketlerde daha da şiddetlenir.

Ayrıca fıtık ilerlemişse iktidarsızlık, çabuk yorulma, idrarını tutamama, dengesizlik ve yürüyememe gibi belirtiler de eklenebilir. Ayrıcı bel fıtığı belirtilerinin başında gelen ve teşhis esnasında yol gösteren, hastalarda bir bacağın diğerinden kısa olduğu gözlenmiştir.

Bel Fıtığı Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Hasta kesinlikle bir iki kiloyu aşan ağırlıkları kaldırmamalıdır. Öne ve yanlara doğru eğilme, belin bükülmesi yasaklanır. Eğer yerden bir şey alınacaksa hastanın çömelerek alması söylenir.
Hastaların otururken belinin arkasına bel boşluğunu destekleyecek şekilde bir yastık koymaları ve yirmi dakikadan fazla oturmamaları önerilir.

Eğer hastanın mesleği gereği uzun süre oturması gerekiyorsa her yirmi dakikada bir yürümesi önerilir. Uzun süre araba kullananlara ise yirmi dakikada bir arabalarını park edip arabalarının etrafında birkaç kez dönmeleri tavsiye edilir. ha uygundur.
Hastanın yukarıya doğru uzanması yasaklanır. Yukarıdan bir şey alacaksa bir iskemle veya merdivenin üstüne çıkıp alması söylenir.
Hastaya belini daima sıcak tutması, açık pencere veya havalandırma önünde durmaması hatırlatılır.

Bel ve bacak ağrısı olan hastalar mutlaka stresten kaçınmalıdır. Stres ağrıyı arttır ve bel fıtığının ilerlemesine de yol açabilir. Hastanın evde kaldığı süre içinde yatak istirahati yapması önerilir. Çok sert zeminlerin sanıldığının aksine zararları daha fazladır. Kaliteli bir yaylı yatakta ve hastanın kendince en rahat edebildiği pozisyonda yatması daha uygundur.
Ve en önemlisi Fıtık fıtığı olan hasta eğer tedavi olmuşsa, fıtık tedavi sonrası Uzmanın vermiş olduğu egzersizleri eksisiz yapmaya özen göstermelidir…!

Bel Fıtığında Ameliyat Gerektiren Durumlar

Fıtık Ekstrüzyon yada Sekestre evresindeyse. Geçmeyen bir güç kaybı, bacakta incelme, dayanılmaz ağrılar varsa veya çekilen tomografi veya MR filmlerinde diskten bir parça koptuğu tespit edilirse çözüm cerrahi müdahaledir. Ameliyatla omurilikten çıkan sinirlere olan mekanik bası giderilmelidir. Bu durumda, eğer cerrahi müdahale yapılmaz ya da geç dönemde müdahale yapılırsa, sinire bası devam eder. Bu durumda, hastada idrarını tutamama, seksüel gücün kaybı, ayaklarda felç gibi sorunlar gelişebilir.

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

Bel ve boyun fıtıklarında bir çok hasta ameliyata gerek kalmadan tedavi edilmekteyiz.

Eğer fıtık patlamamışsa (sekestre ve ekestrude herniasyon) , felce gidecek kadar güçsüzlük mevcut değilse, idrar ve büyük abdest kaçırma bulunmuyorsa, Fizik tedavi, Manuel terapi, yada Alternatif tedavi yöntemleri ile işinde uzman fizyoterapistimiz tarafından ameliyatsız olarak bir veya bir kaç seansta fıtık tedavi edilir.