AmeliyatsızBel DüzleşmesiBel Fıtığı

Bel Düzleşmesi ve Tedavisi

Bel Düzleşmesi; Omurgamız, “omur” adı verilen 32-33 tane kemiğin üst üste dizilimiyle meydana gelir ve hareket sistemimizin en önemli destek elemanını oluşturur.

İlginç yapısı sayesinde otururken ve ayakta iken gövdemizi desteklerken, en sert ve ani hareketlerin dahi yapılmasına imkan verir.

Omurlar bağlar vasıtasıyla birbirine sıkı sıkıya bağlı olup aralarında “disk” adı verilen kıkırdaklar bulunur. Bu yapılar sayesinde omurlar arasında normal şartlarda bir kayma olmaz ve tüm hareketleri kolayca yapabiliriz. Yandan bakınca omurgada 3 tane eğrilik görülür. Bunlardan boyun ve bel bölgesinde olanlar içe doğru, sırt bölgesinde olan eğrilik ise dışa doğrudur. Omurgamız, bu eğrilikler sayesinde darbelere ve ağırlık kaldırmaya karşı dayanıklık kazanır.

Bel düzleşmesi TedavisiBel düzleşmesi bel bölgesinde oluşan hasarlar ve belin korunmaması durumunda Manuel Terapi, medikal tedavi ve Egzersizler ile düzeltilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Omurga doğal yapısında bel bölgesinde hafif bir eğiklik bulunur. Hatalı egzersizler, ters ve ani hareketler, hatalı bir şekilde ağır yük kaldırma bel bölgesinde bulunan doğal eğriliği hasara uğratarak belin düzleşmesine yol açar. Bel düzleşmesi olan hastalarda, normal lomber kavisi kaybolarak omurga dengesizliğine neden olur. Hastanın kafası öne doğru vücudun dışına yaslanmaya başlar  ve dik dururken sorun yaşayabilir. Bu dengesizlik kas yorgunluğuna ve ağrılara neden olabilir. Bel düzleşmesi dejeneratif disk hastalığı, lomber post laminektomi sendromu, sıkışma kırıkları, ankilozan spondilit gibi nedenlerle ortaya çıkabilir.

Bel düzleşmesinde ağrı bölgesel olarak ortaya çıkar. Bölgesel ağrının yanı sıra ani hareket etme esnasında ağrı daha da şiddetlenir. Röntgen çekilerek teşhis edilen bel düzleşmesinin tedavisinde fizik tedavi yöntemleri kullanılır.

Ağrı Kesiciler Ve Diğer Tedavi Yöntemleri

Bel düzleşmesinin yol açtığı bel ve bacak ağrıları şikayetinden kurtulmak için parasetamol kullanılabilir. Ibuprofen gibi steroid olmayan iltihap giderici ağrı kesiciler de kullanılabilir.

Aşağıdaki tedavi seçenekleri de çoğu hastada sonuç verecektir:

  • Fizik tedavi
  • Egzersiz
  • Postür (duruş) eğitimi almak

4) Cerrahi Müdahale

Bel düzleşmesi şiddetli deformiteden kaynaklanıyorsa, ilaçla kontrol altında tutulmayan şiddetli ağrıya yol açıyorsa veya diğer tedaviler hiç gelişim sağlamıyorsa cerrahi müdahale gerekli olabilir.

Ameliyat esnasında genellikle spinal ostektomi uygulanır. Bu müdahalede omurların bir veya birkaçından üçgen prizma şeklinde kemik parçası çıkarılır. Bu sayede omurgaya ihtiyaç duyduğu eğim kazandırılır.

Bel Düzleşmesi Tedavisi

Bel düzleşmesi sendromlu birçok hasta ameliyat yapılmadan tedavi edilebilir. Fizik tedavi ve spinal manipülasyon hastanın semptomlarına bağlı olarak kullanılır. Daha sonra fizyoterapistimiz Tedaviye ek olarak ağırlık kaldırma egzersizi ve çekirdek kasları güçlendirmeyi içeren uygun bir egzersiz planlar.